Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

76 kullanıcı çevrimiçi (34 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 25
Ziyaretçiler: 51

hamit21, sucansu, mertk, tulinde, ezgierd, koldere, nuarr, kesecik, kemal56, enveri, omerr25, enfel, tubaaa3, uygur, miskind, salih68, FENER, adige58, omercem, deja-vu, ferolin, tln60, nupel21, ince82, mskpz, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Sözcükte Anlam
     Renklerin zıt anlamlısı var mıdır?
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
htb
Gönderilme Zamanı: 06.11.2009 15:07
Gönderen:
Gönderiler: 13
Renklerin zıt anlamlısı var mıdır?
Arkadaşlar renklerde zıt anlam aranır mı,örneğin siyah-beyaz. Bazı kaynaklar renklerde zıt anlam yoktur diyor bazıları ise vardır diyor, öğrencilere ne şekilde öğretmem gerekiyor?
Bengi10
Gönderilme Zamanı: 06.11.2009 15:14
Gönderen:
Gönderiler: 136
Re: Renklerin zıt anlamlısı var mıdır?
Renk bildiren sözcükler gerçek anlamda kullanılıyorlarsa karşıtlıkları yoktur.Ama siyah ve beyaz ya da ak ve kara sözcükleri mecaz anlamda kullanıldığında karşıtları olabilir."Bu kara günler geçecek."cümlesinde kötü anlamında kullanılan karanın karşıtı iyidir."Ak akçe kara gün içindir." cümlesinde ak helal anlamında kullanılmış, karşıtı haram olur bu durumda (helal para- haram para).Aynı atasözünde geçen "kara" da iyinin karşıtıdır.Yani bu atasözünde mecaz anlamda kullanılan ak ve kara sözcüklerinin karşıtı vardır ama birbirlerinin karşıtı değildir.Bu atasözündeki ak ve karayı karşıt olarak alan sorulara rastlamıştım, yanlış tabii.Siyahın karşıtı beyazdır diye öğerenen bir öğrencim "Sarının da karşıtı lacivert o zaman."demişti.

Öte yandan fizik "siyah ve beyaz"ı renk olarak kabul etmiyor. Bu da ayrı mesele...
onur1355
Gönderilme Zamanı: 06.11.2009 16:30
Gönderen:
Gönderiler: 612
Hocam öğrencilerinize anlatacaksanız vardır deyin çünkü pek çok yerde karşılaştım ben buna siyahın zıttı beyazdır diyorlar. Oysa zıtlık anlamla ilgilidir. Ve tüm renklerin gerçek anlamları renk anlamına gelir. Mecaz olarak bizde beyaz=iyi, siyah=kötüyü temsil eder. Eğer cümlede bu şekilde kullanılırlarsa zıt anlamlılardır. Fakat sadece renk anlamında kullanıldıklarında zıt olamazlar. Ayrıca her kelimenin de zıttı olmak zorunda değildir. O zaman sayıların da zıttı olur. Örneğin:'Bir' kelimesinin zıttı 'iki' midir?:)

----------------

htb
Gönderilme Zamanı: 08.11.2009 10:59
Gönderen:
Gönderiler: 13
Öğrencilere renklerin zıddı yoktur diye anlatmıştım, fizik kuralları ile renklerin oluşumunu da açıklamıştım ki neden renlerin zıddı olmaz düşüncesi ile kafaları karışmasın diye. Test çözerken de bu tür sorularla karşılaşınca duruma bir anlam veremediler.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya