Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Şifreniz mi Kayıp?

Şimdi Kayıt Ol!

Sitedekiler

18 kullanıcı çevrimiçi (13 kullanıcı Forum sayfasında)

Üyeler: 2
Ziyaretçiler: 16

aysl4, gerdem, devamı...

Reklam

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Yazım-Noktalama
     ACİL SAATLERİN YAZIMI- LÜTFEN CEVABINIZA KAYNAK GÖ
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
fatmaS
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 09:31
Gönderen: İstanbul
Gönderiler: 57
ACİL SAATLERİN YAZIMI- LÜTFEN CEVABINIZA KAYNAK GÖSTERİN
12.00'DE Mİ 12.00'DA MI?

----------------

aytoldı
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 09:55
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2027
Re: ACİL SAATLERİN YAZIMI- LÜTFEN CEVABINIZA KAYNAK GÖSTERİN

http://www.tdk.org.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF38C9FF22CFEEDAF0
6. Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: Tren 09.15'te kalktı. Toplantı 13.00’te başladı.

Tören 17.30'da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

mbasdog
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 10:40
Gönderen: KAHRAMANMARAŞ
Gönderiler: 12
1. Sayılar metin içerisinde yazıyla yazılır: bin yıldan beri, dört kardeş, haf­tanın beşinci günü, üç ayda bir, yüz soru, iki hafta sonra, üçüncü sınıf.

Yaş otuz beş, yolun yarısı eder.

(Cahit Sıtkı Tarancı)

Buna karşılık saat, para tutarı, ölçü, istatistik verilere ilişkin sayılarda rakam kullanılır: 17.30'da, 11.00’de, 1.500.000 lira, 25 kilogram, 150 kilometre, 15 metre kumaş, 1.250.000 kişi, % 25, % 50.

onur1355
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 11:09
Gönderen:
Gönderiler: 612
Hocam bu siteye girebildiğinize göre TDK'nin de sitesine girebilirsiniz. Bu sorunun cevabını çok net bir şekilde orada görürsünüz. Hem de birilerinden cevap beklememiş olursunuz ayrıca da araştırarak elde edilen bilgiler daha kalıcı olur. Ayrıca da benzeri başlıklar çok defa açıldı. Benim fikrim kural öğrenmek için internetten araştırma yapılmalı, kural üzerine yorum yapmak için buraya başlık açılmalı. Üstüme vazife olmayan bir kelam eyledim umarım yanlış anlaşılmam. 'Sürç-ü lisan varsa affola' şimdiden...

----------------

fatmaS
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 11:54
Evet aynen öyle yapmışsınız tdk'nın sözlüğü ben de de var ben de bakmayı biliyorum. Ama bu muallakta olan bir konu. ben rakamdan sonra gelen eklerin ayrılmasından bahsetmiyorum. 12.00 da sıfır kelimesine göre ekin -da olması lazım okunuşta -de yazımda -da bu konuda bir çok yere baktım elbetteki bir fikrim var ama başkaları ne diyor merak ettim. gördüm ki pek bir şey yok. TDK kerndi içinde çelişkiye düşen bir kurum bir yerde a dediğine diğerinde b diyor.

Akademik bir cevabınız varsa verin yoksa sürç-i lisan etmeyin. Alıntı:

onur1355 yazmış:
Hocam bu siteye girebildiğinize göre TDK'nin de sitesine girebilirsiniz. Bu sorunun cevabını çok net bir şekilde orada görürsünüz. Hem de birilerinden cevap beklememiş olursunuz ayrıca da araştırarak elde edilen bilgiler daha kalıcı olur. Ayrıca da benzeri başlıklar çok defa açıldı. Benim fikrim kural öğrenmek için internetten araştırma yapılmalı, kural üzerine yorum yapmak için buraya başlık açılmalı. Üstüme vazife olmayan bir kelam eyledim umarım yanlış anlaşılmam. 'Sürç-ü lisan varsa affola' şimdiden...

----------------

fatmaS
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 12:01
Ayrıca Aytoldı Hoca, gösterdiğiniz TDK kaynağı noktalam işaretiyle ilgili dikkat ederseniz orada sertrleşme olduğu için böyle bir şey olsa gerek 12.00 için ne t bir cevap değil, bir çok edebi metinde veya düz metinde benim tanık olduğum 00'da şeklinde

Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: Tren 09.15'te kalktı. Toplantı 13.00’te başladı.

Tören 17.30'da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır. (Tarık Buğra)

----------------

aytoldı
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 12:09
Gönderen: Mamak
Gönderiler: 2027
Alıntı:

fatmaS yazmış:
Ayrıca Aytoldı Hoca, gösterdiğiniz TDK kaynağı noktalam işaretiyle ilgili dikkat ederseniz orada sertrleşme olduğu için böyle bir şey olsa gerek 12.00 için ne t bir cevap değil, bir çok edebi metinde veya düz metinde benim tanık olduğum 00'da şeklinde

Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: Tren 09.15'te kalktı. Toplantı 13.00’te başladı.

Tören 17.30'da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır. (Tarık Buğra)

Eğer okunuşta "on üç"ü değil de "00"ı dikkate alsaydı zaten sertleşmeye gerek kalmazdı "13.00'da" yazardı hocam. Demek ki TDK, tam saatlerin okunuşunda dakikalı kısımdaki sıfırları dikkate almıyor. Yani
"12.00'da" (on iki sıfır sıfırda) değil "12.00'de" (on ikide)

"13.00'da" (on üç sıfır sıfırda) değil "13.00'te" (on üçte)

Verdiğim bağlantı, noktanın kullanımı ile ilgili de olsa "13.00'te" (on üçte) yazımına dikkat çekmek istemiştim. Bu örneğin noktalama işareti kısmında verilmesi TDK'nin "13.00'te" yazımını kabul etmediği anlamına gelmez.

----------------
Bu Ay Toldı aydı: Söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

fahrettin
Gönderilme Zamanı: 04.11.2009 12:21
Gönderen: Amasya
Gönderiler: 297
Alıntı:

aytoldı yazmış:
Alıntı:<div class="xoopsQuote"><blockquote><br />fatmaS yazmış:<br />Ayrıca Aytoldı Hoca, gösterdiğiniz TDK kaynağı noktalam işaretiyle ilgili dikkat ederseniz orada sertrleşme olduğu için böyle bir şey olsa gerek 12.00 için ne t bir cevap değil, bir çok edebi metinde veya düz metinde benim tanık olduğum 00'da şeklinde <br /><br />Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: Tren 09.15'te kalktı. Toplantı 13.00’te başladı.<br /><br />Tören 17.30'da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır. (Tarık Buğra)<br /><br /></blockquote></div><br /><br />Eğer okunuşta "on üç"ü değil de "00"ı dikkate alsaydı zaten sertleşmeye gerek kalmazdı "13.00'da" yazardı hocam. Demek ki TDK, tam saatlerin okunuşunda dakikalı kısımdaki sıfırları dikkate almıyor. Yani<br />"12.00'da" (on iki sıfır sıfırda) değil "12.00'de" (on ikide)<br /><br />"13.00'da" (on üç sıfır sıfırda) değil "13.00'te" (on üçte)<br /><br />Verdiğim bağlantı, noktanın kullanımı ile ilgili de olsa "13.00'te" (on üçte) yazımına dikkat çekmek istemiştim. Bu örneğin noktalama işareti kısmında verilmesi TDK'nin "13.00'te" yazımını kabul etmediği anlamına gelmez.

Hocamın fikrini sonuna kadar destekliyorum. Aynen öyle.
Cevaplı | Önce yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

100 Temel Eser

Eklenen Son 50 Dosya