Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Ölçme ve Değerlendirme
     YENİ PROGRAMDA ÖLÇME DEĞERLENDİRME
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
kayi
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 0:06
Gönderen: AYDIN
Gönderiler: 99
YENİ PROGRAMDA ÖLÇME DEĞERLENDİRME
BU KONUDA ARKADAŞLARIMIN GÖRÜŞLERİNİ ALMAK İSTİYORUM.BÜTÜN ETKİNLİKLERİ VE PROJE ÖDEVLERİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİYOR MUSUNUZ? YAZILI SINAV YAPACAK MIYIZ? TAM BİR KAFA KARIŞIKLIĞI VAR.PROGRAM İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA YERİNE OTURUR .
gazilim
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 2:17
Gönderen: GAZİANTEP
Gönderiler: 63
Re: YENİ PROGRAMDA ÖLÇME DEĞERLENDİRME
program gereği proje ve performans ödevlerini yapmamız gerektiğinden ikinci bir şık hakkı doğmuyor. yazılı sınavlar 3 er defa yapılacak. proje ödevleri bir nevi sözlü not hükmünde olacak. ödevler ve uygulanması zaman noktasında sıkıntı doğuruyorr ancak öğretmenin güzel bir şekilde yapacağı rehberliği sayesinde zevkli ve bir o kadar da yararlı oluyor.
rusen
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 9:11
Gönderen:
Gönderiler: 86
biz ayın 20 sinde tekrar seminere gideceğiz yeni programla ilgili olarak.Bildiğim kadarıyla sınav yine var.projelerde sözlü notu yerine ama ne kadarını yaptırabilirsiniz o da işin diğer tarafı.Zevkli oluduğu kosunda size katılmıyorum gazilim hocam.Bana göre tam bir işkence nedeni ise şu ilk proje ödevimiz çevremizi tanıtan resimlerdi ve açıklamalar. Haftada bir saat sadece buna ayırdım.Örnek resimler getirdim. Her hafta ödevlerini istedim yanlışlıklarını düzelmek için buna rağmen çocukların fotoğları başbakanımız ve bizim ilçenin belediye başkanın resmiydi defalarca açıklamama rağmen hem de sınıfın yarısından çoğunun bunun neresi zevkli...
cucuk
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 17:14
Gönderen: İstanbul
Gönderiler: 53
Öğretmenim sınav var,
4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda bir yarıyılda, haftalık ders saati 3"ten az olan derslerde en az 2; 3 ve 3"ten fazla olan derslerde ise en az 3 sınav yapılır. Öğrencilerin başarıları sınavlarla birlikte proje, performans ödevi, ders içi performanslarına dayalı olarak değerlendirilir. Öğrenciler, bir ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde en az bir proje, her yarıyılda derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde en az bir performans ödevi hazırlar. Projeler ve performans ödevleri, öğretmence belirlenen ölçütlere göre hazırlanan değerlendirme ölçeği veya dereceli puanlama anahtarına göre değerlendirilir. Öğretmenler, değerlendirme ölçütlerini belirlerken öğrencilerin görüşlerinden de yararlanabilir. Öğrencilerin ders içi performansları bütün derslerden bir yarıyılda en az bir derse katılım puanı verilerek değerlendirilir."
mrhum28
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 17:23
Gönderen: YANIM
Gönderiler: 1458
CUCUK ARKADAŞIM,TEBLİĞLERDEN ALDIĞINIZ BU YAZIYI BURAYA TAŞIYARAK İYİ YAPMADINIZ.BURDAKİ BİLGİLERİ SUNMAYI BEN DE DÜŞÜNDÜM AMA ŞÜPHELERİME HALA CEVAP BULAMADIM.ORTALIK YİNE KARIŞACAK.

*Öğrenciler, bir ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde en az bir proje, her yarıyılda derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde en az bir performans ödevi hazırlar.
İSTEDİKLERİ DERSLERDEN PROJE HAZIRLAR DİYOR.AMA TÜRKÇE KİTABINDA ÖĞRENCİLER İÇİN PROJE ÖDEVİNİ HER ÖĞRENCİNİN YAPMASI İSTENİYOR.HATTA SUNUMU BİLE YAPTIRILACAK DİYOR.ZORUNLUYMUŞ GİBİ SUNUYOR.İKİSİ ÇELİŞKİ DEĞİL Mİ?HANGİSİ DOĞRU? O ZAMAN TÜM DERSLER İÇİN ÖĞRENCİLERE PROJE ÖDEVİNİ TOPLU VERMEK YANLIŞ.ÖĞRENCİ GELİP İSTEYECEK.KAFAM KARIŞTI.

ÇÖZ BAKALIM CUCUK.KONUYU SEN AÇTIN.

SELAMLAR
cucuk
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 17:40
Öğtermenim
sınav var performans ödevi var.Ders içi performans var,proje var bize okulda bir not çizelgesi dağıttılar ona göre bu bölümü yolladım salı günü müfettiş eşliğinde örnek ders işleyip bu ölçme dğerlendirmeyi sonuça bağlayacağız. herkesin kafası karışık ben de faydalı olur diye yazmıştım.
mrhum28
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 17:43
BU ÇELİŞKİMİ DE SORULARINIZ ARASINA İLAVE EDERSENİZ SEVİNİRİM.
cucuk
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 17:50

Öğretmenim kimsenin kafası karışmasın son değişiklikler bunlar.Bunları hazırlayanlar zaten kafamızı karıştırdı.Sizin kaygılarınızı da anlıyorum ama ders bazında düşünülürse karne notunu aşağıdaki gibi verirsek o zaman projeler yapılacak sunulacak değerlendireceğiz performans ödevleri verip değerlendireceğiz Derste öğrenciyi gözleyip değerle4ndireceğiz. Sayısı yönetmelikte verilen kadar sınav yapacağız ve sonuça ulaşacağız yanılıyor muyum.

4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda ise yarıyıl notu da, öğrencilerin proje çalışmalarından, performans ödevlerinden ve ders içi performanslarından aldıkları puanlardan ayrı ayrı alınacak ortalamalar ile sınav puanlarının toplamının aritmetik ortalamasının nota çevrilmesiyle belirlenecek.
mrhum28
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 18:04
BUNLARI BİLİYORDUM ZATEN.TEBLİĞLER DERGİSİNDE YAZIYOR BUNLAR.AMA PROJEYİ ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ DERSTEN YAPACAKSA BİZİM ONA TÜRKÇE DERSİ İÇİN ZORUNLU OLARAK PROJE ÖDEVİ VERMEMİZ YANLIŞ.O ZAMAN TERS DÜŞERİZ YÖNETMELİĞE.BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ? "ders bazında düşünülürse karne notunu aşağıdaki gibi verirsek o zaman projeler yapılacak sunulacak değerlendireceğiz." DİYEREK YÖNETMELİK DIŞINDA KALMIYOR MUYUZ?BEN BUNU ANLAYAMADIM.
ŞÖYLE DİYEYİM.BEN TÜRKÇE İÇİN PROJELERİMİ VERDİM.ÇARŞAMBA GÜNÜ ÖĞRENCİLERİM SUNUMA BAŞLAYACAKLAR.ŞİMDİ BU SUNUMLARDA İYİ NOT ALAMAYAN ÖĞRENCİ İÇİN BENİM VERDİĞİM NOTLAR GEÇERSİZ Mİ OLACAK?DÖNEM SONU İÇİN DEĞERLENDİRMEYE ALAMAYACAK MIYIM? ZİRA BEN ÖĞRENCİLERE RIZALARIYLA TÜRKÇE DERSİNDEN PROJE ÖDEVİ VERMEDİM.AMA YÖNETMELİK ÖĞRENCİ İSTEĞİNE BIRAKIYORDU.ÇÖZEBİLECEK MİSİNZ?BEKLİYORUM.
cucuk
Gönderilme Zamanı: 2006/10/15 18:18
Öğretmenim ifade de çelişki var ama bizlere dağıtılan öğretmen not çizelgelerine göre üç proje notu ortalaması üç performans ödevi notu üç tane ders içi performans notu bunların ayrı ayrı ortalaması var yazılılar var bu ne demek çocuklar her dersten proje yapacak.Ayrıca fen bilimleri vb tüm derslerde projeler var kılavuz kitabın arkasında proje ve performans ödevi değerlendirme formları var. Kılavuz kitapta proje konuları veriyor.
(1) 2 3 4 »
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç