Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Edebiyat
     Sözcüklerin Büyüsü
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
dest-e
Gönderilme Zamanı: 2016/3/19 21:31
Gönderen: :)
Gönderiler: 102
Re: Sözcüklerin Büyüsü
"Kimileri Gül dediler, ömür boyu güldüler; Kimileri de Gül dediler, Gül uğruna öldüler."

İSKENDER PALA
dest-e
Gönderilme Zamanı: 2016/3/21 22:09

...
Her gözyaşının ayrı bir anIamı vardı. Her damIanın hangi zamanda, hangi mekânda, hangi kişiyIe payIaşıIdığı önemIiydi. GözyaşIarı ne kadar çok şeye tercümanIık yapıyordu! DamIadığı, süzüIdüğü, aktığı veya kana dönüştüğü zaman, hep ayrı manaIarı vardı. GözyaşIarı gizIi duyguIarı açığa vuran mektupIar gibiydi.
İSKENDER PALA

AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/4/3 18:27
Gönderen: Kocaeli
Gönderiler: 2316
güzel sözler aradım,yaşanmaya değer bir gün için
yine en güzeli,içten ve öylesine sözlerdi herkes için
şair değildim,şair olmak gerekmezdi birkaç güzel kelam için
iyi ki doğmuşuz diyelim,en azından bu bahar sabahı için.
dest-e
Gönderilme Zamanı: 2016/4/3 20:53
...
"Semanın cömertligi üstündeydi yine. Rahmet iniyordu kova kova .Saçlarım bir bulutun gönül yaşlarıyla durulandı içindeki kederden."
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/4/10 18:00
Mecnun’un, Leylâ’nın civarında oturan bir köpeğe iltifatı

Tıpkı Mecnun gibi. O da bir köpeği okşamakta, öpmekte, önünde yanıp erimekteydi.
Etrafında eğilip bükülerek onu ululayıp ağırlayarak dönüp dolaşıyor, ona sâf şeker şerbeti veriyordu.
Bir herzevekil dedi: “ A ham mecnun, bu yapıp durduğun şey ne delilik, ne sersemlik,

Köpeğin ağzı daima pis şeyleri yer. Ardını bile diliyle temizler.”
Köpeğin ayıplarını bir hayli saydı döktü. Zaten ayıp gören gayp aleminin kokusunu bile alamaz.
Mecnun dedi ki. “ Sen, baştanbaşa suretten, cisimden ibaretsin. Gel de benim gözümle bir bak!
Bu köpek, bence Hakk'ın bir çözülmez tılsımıdır. Bu köpek, Leylâ’nın mahallesinin bekçisi.
Himmetine bak, gönlüne, canına, irfanına dikkat et ki neresini seçmiş, neresini yurt edinmiş?

O benim mağaramın yüzü kutlu köpeği, hattâ o benim dertdaşım, gamdaşım.
Onun mahallesinde yurt tutan köpeğin ayağının bastığı toprak bile ulu aslanlardan yeğdir.
Ey köpeklerine aslanların köle olduğu sevgili.. anlatmaya imkân yok ki, sus vesselâm!..”
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/4/24 19:14
'Olmayacağı varmış olmamış. Olacağı vardıysa kesin olurdu. Ne oldu ki, ne olacak. Olsun. Olacak olan zaten istesen de istemesen de olacaktır. İşte ben de olamıyorum. Nasıl oluyor diye sorarsan onu da bilmiyorum. Bilsem bile olacak olanın önüne geçmezdim, çünkü olduran ben değilim, ben olduranın oldurduğuyum.''

Butimar
senayay
Gönderilme Zamanı: 2016/4/24 20:30
Gönderen:
Gönderiler: 25
Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz:
İki başımız var, bir tek bedenimiz.
Ne kadar dönersem döneyim çevrende:
Er geç baş başa verecek değil miyiz?
HAYYAM
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/5/9 12:58
Hikayeye göre günün birinde Franz Kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. Kız ağlıyormuş. Oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş.
Kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşmişler. Bebeği bulamaması üzerine Kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş:
“Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.” Bu birçok mektubun ilkiymiş. Kafka küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğin hayali maceralarını özenle yazdığı mektuplardan ona okurmuş. Küçük kız da bu şekilde avunurmuş.
Derken gün gelmiş, görüşmelerin artık sonu gelmiş. Kafka son görüşmede küçük kıza bir oyuncak bebek getirmiş. Küçük kız, aslından oldukça farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakakalmış. Bebeğe iliştirilmiş bir not küçük kızın şaşkınlığını gidermiş: “yolculuğum beni çok değiştirdi.”
Uzun yıllar sonra, artık bir yetişkin olmuş olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin, gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine sıkıştırılmış bir mektup bulur. Kısaca şöyle yazmaktadır: “Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek.”
dest-e
Gönderilme Zamanı: 2016/6/14 15:33
Yapraklarını savurur hazan; yel, yıldızlara düşünce ham, döner gönül degirmeninde ve gözündeki nur ıslanir ebemkuşagi renk verdiğinde.
AysunK
Gönderilme Zamanı: 2016/6/18 8:16
"Özgürlük,bir başıboşluk veya sersemlik hali değildir.Kişinin hayatta kendi olarak var olabilme becerisidir.İnsanoğlu,kendini gerçekleştirebildiği ölçüde yaşamdan nasibini alabilir.Aşk ise özgürlüğün önünde bir perde değildir,olmamalıdır...Yaratan bizim sınırlarımızı çizmiştir,başka bir beşerin çizeceği suni sınırlara ihtiyacımız yoktur."ays.
« 1 ... 62 63 64 (65) 66 »
| Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç