Giriş

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni Hatırla

Şifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Google Tanıtımları

.::. Herokulalazim.com Sitemiz Kuruluşudur .::.

Türkçe Öğretmenleri Paylaşım Adresi Forum
   Cümlenin Ögeleri Ve Türleri
     cümle çeşidi
Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık | En alt
Gönderen Gönderi
toruncuk
Gönderilme Zamanı: 2017/3/26 13:21
Gönderen:
Gönderiler: 449
cümle çeşidi
Fotoğraf makinesini,çantalarımı yerleştiriyorum ve pedalı çevirmeye başlıyorum.cümlesi yapısına göre bağlı cümle mi yoksa birleşik cümle mi?ÇEVİRMEYE fiilimsisi var.Fiilimsilerin olduğu cümleler birleşik cümle olmuyor mu
?

Yardımcı olursanız sevinirim.Cümlenin yüklemi "başlıyorum" olarak mı yoksa" çevirmeye başlıyorum" şeklinde mi olmalı?
damla1
Gönderilme Zamanı: 2017/3/26 14:01
Gönderen:
Gönderiler: 80
Re: cümle çeşidi
Hocam, 1.sorunun cevabı : Bağlı cümle.Burada "ve" den önce bircümle "ve"den sonra bir cümle var.Sizin kafanızı karıştıran 2.cümlenin içinde fiilimsi olması. Bağlı olan bu cümlelerin kendi içinde yapısı farklı olabilir.Basit cümle ve birleşik cümle bir araya gelerek bağlı cümle oluşturmuş.Yani en dıştaki yapı önemli bizim için. 2.cümlenin ya da 1.cümlenin yapısı ilgilendirmiyor bizi. Bu iki cümlenin oluşturduğu yapı önemli.

2.sorununzun cevabı : Çevirmeye -me fiilimsidir.2.cümleyi tek başına ele alırsak birleşik cümledir.

3.sorunuzun cevabı: Bence yüklem "başlıyorum".Pedal kelimesi çevirmeye yargısına bağlanmış.Yani "pedal" kelimesi "çevirmek" yargısının nesnesidir..
Cevaplı | Önce Yeniler Önceki Başlık | Sonraki Başlık |

Mesaj Gönderebilmek için Kayıt Olun

Ne Demiş Atalarımız?

Dosya Gönder

YARDIM (VİDEO)

Tiyatro-Skeç